Uczymy nie tylko sztuki, ale również życia ze sztuki
rozmowa | Profesor sztuk plastycznych Andrzej Bednarczyk, od 2020 r. rektor ASP w Krakowie.
Został pan rektorem w nie najlepszym czasie, kiedy pandemia już szalała.
Andrzej Bednarczyk: To prawda, przez pierwsze dni czułem się jak na wojnie. Włączyliśmy więc tryb wojenny, czyli byliśmy w stałej gotowości do walki. Byłem nowy, a jednak nikt z pracowników, administracji, czyli moich współpracowników, nie narzekał, że pracujemy również w niedziele. Teraz jest spokojniej i możemy prawie normalnie pracować.
Szkoły i uczelnie działały i działają w trybie online. Trudno jednak wyobrazić sobie naukę malarstwa przez internet.
Jeszcze zabawniej może wyglądać uczenie rzeźby online. W szczycie pandemii staraliśmy się jednak to robić. Studenci przesyłali przez internet zdjęcia swoich prac, ale to były tylko konsultacje. W najgorszej sytuacji był Wydział Konserwacji, ponieważ w domu nie da się pracować z obiektem zabytkowym. Później, w ramach tego, co dopuszczają ustawy, staraliśmy się udostępniać przestrzeń uczelni studentom. Pierwszą moją decyzją było otworzenie szkoły 24 godziny na dobę, aby jak najmniej osób pracujących indywidualnie przebywało w jej pomieszczeniach jednocześnie. Później, przy zachowaniu reżimu, wpuszczaliśmy po pięć osób.
Na akademię trafiają ludzie bardzo wrażliwi. Jak sobie radzą z tą sytuacją?
Nie najlepiej, zwłaszcza że wśród nas są osoby nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta